Ako vybrať správneho realitného makléra?

20. 04. 2021
Ako vybrať správneho realitného makléra?

Pokiaľ predávate nehnuteľnosť, určite si kladiete otázku: "Kto mi s tým pomôže?" Vo vašom okolí pôsobí určite desiatka maklérov, ktorí by Vám s tým veľmi radi pomohli... ale ako si vybrať toho správneho makléra?

Vlastníte nehnuteľnosť, ktorú plánujete v blízkej dobre predať alebo prenajať? Nižšie sme uviedli poznatky a odporúčania, na čo si dať pozor pri výbere správneho realitného makléra. Na záver vám aj prezradíme, kde môžete schopného makléra nájsť.

1. Stretnite sa s viacerými realitnými maklérmi

Na to, aby ste sa rozhodli pre správneho makléra, potrebujete si najprv mať z čoho vybrať. Pokiaľ ste sa zatiaľ nestretli s viacerými maklérmi, dajte si tu námahu a urobte tak. Bolo by nesprávne vsadiť kartu hneď na prvého makléra. Ak by dotyčný realitný maklér nebol ten správny, mohli by ste sa tak popáliť a prísť aj o nemalé peniaze alebo v lepšom prípade by sa mohol predaj alebo prenájom vašej nehnuteľnosti zbytočne predĺžiť. Urobte si prehľad a stretnite sa s viacerými maklérmi. 

2. Má za sebou maklér spokojných klientov?

Každý správny realitný maklér má za sebou spokojných klientov. Ako si to ale overiť? Pomôcť vám môžu ohlasy od známych alebo recenzie na webovej stránke a sociálnych sieťach realitného makléra.

Zároveň vám môže pomôcť, ak skúsite zavolať na niektorý z aktuálne dostupných inzerátov makléra. Zistite tak, ako sa maklér správa a aký má prístup k záujemcom o jeho inzerované nehnuteľnosti.

Jedným z ukazovateľov, že sa maklérovi darí a má veľa klientov je aj to, či je platcom DPH. Platí to však len v prípade, že maklér nepodniká aj v iných oblastiach ako v realitách. Ak nie je platcom DPH, môže to signalizovať to, že je na trhu ešte veľmi krátko, čo môže ovplyvniť aj kvalitu poskytovaných služieb. Výhodou ale pri začínajúcich makléroch je to, ak sú pod overenou realitnou kanceláriou, nakoľko sa maklér môže vždy na niekoho obrátiť a poradiť sa, pokiaľ si v niečom nebude istý.

3. Využíva realitný maklér sociálne siete?

Vieme, že drvivá väčšina ľudí, trávi každý deň aspoň nejaký čas na sociálnych sieťach. Využíva ich ale aj realitný maklér na inzerciu nehnuteľností? Niektorí realitní makléri dokonca využívajú aj platené reklamy, čím zabezpečia to, že vašu nehnuteľnosť uvidí omnoho viac ľudí a to môže pre vás znamenať finančne výhodný alebo aj skorý predaj alebo prenájom nehnuteľnosti.

4. Koľko požaduje výšku provízie?

V priemere si realitný maklér môže popýtať 3 - 5% z predajnej ceny nehnuteľnosti. Cena provízie je definovaná najčastejšie percentuálne. Stáva sa ale, hlavne pri lacnejších nehnuteľnostiach, že výška provízie môže byť stanovená fixnou sumou. Ak nehnuteľnosť plánujete prenajať, maklér môže požadovať výšku provízie vo forme jedného nájmu.

Dôležitejšie ako výška provízie za poskytované realitné služby je to, aké všetky služby sú v cene zahrnuté a či sú garantované nejakou formou - napríklad formou spísanej zmluvy.

5. Služba pred peniaze...

Najlepší realitní makléri poskytujú realitné služby s pozitívnou náladou, nadšením a radosťou. Uprednostňujú tak službu pred peniaze, pretože nevstúpili do oblasti realít s cieľom zarobiť, ale preto, že ich táto práca baví a napĺňa. Pokiaľ takto pôsobí niektorý z vašich maklérov, medzi ktorými sa rozhodujete, pravdepodobne ste na správnej ceste.

Teraz už viete, ako správne vybrať toho najlepšieho makléra na predaj alebo prenájom vašej nehnuteľnosti. Kde ich ale nájsť?

Kde nájsť správneho makléra?

Portál Broxia je nezávislým porovnávačom realitných maklérov na Slovensku. Na portály máte možnosť získať nezáväzné ponuky od realitných maklérov, z ktorých budete mať možnosť si vybrať toho správneho makléra. Po vyplnení krátkeho formulára obdržíte od maklérov ponuky prispôsobené na vašu nehnuteľnosť a zároveň aj hodnotenia maklérov od doterajších klientov. V pokoji sa tak máte možnosť rozhodnúť a dohodnúť s vybranými maklérmi osobné stretnutie.

Držíme vám palce pri výbere toho správneho makléra!

V ktorej oblasti plánujete predaj alebo prenájom?