Bojíte sa exkluzivity? Môže vám zabezpečiť výhodnejší predaj nehnuteľnosti!

15. 05. 2021
Bojíte sa exkluzivity? Môže vám zabezpečiť výhodnejší predaj nehnuteľnosti!

Navrhuje vám realitný maklér predaj bytu alebo domu s exkluzivitou? Dôvodov, prečo sa oplatí využiť exkluzivitu realitného makléra je viacero... ktoré to sú?

Pokiaľ sa rozhodujete predať byt alebo dom a už ste rozhodnutý pre niektorého z realitných maklérov vo vašom okolí (pokiaľ ešte nemáte realitného makléra, prečítajte si, ako si vybrať toho správneho makléra), tak určite ste sa stretli s pojmom exkluzívny predaj nehnuteľnosti.

Predať nehnuteľnosti exkluzívne alebo neexkluzívne je jednou z najčastejších otázok pri predaji nehnuteľnosti. Bežný človek predáva nehnuteľnosť maximálne párkrát za život a preto predaj nehnuteľnosti je vo väčšine prípadov veľmi osobná vec. Je teda v poriadku, že zvažujete všetky veci pri predaji nehnuteľnosti, aby ste ju predali čo najlepšie a hlavne bez zbytočných komplikácii. Čo vlastne spomenutá exkluzivita znamená a aké má výhody?

Pojem exkluzivita

Exkluzivita znamená, že s realitným maklérom, resp. realitnou kanceláriou, podpíšete exkluzívnu zmluvu na predaj vašej nehnuteľnosti. Tým získa realitný maklér istotu, že sa nerozhodnete predávať nehnuteľnosť cez niekoho iného.

Viac výhod pre klienta ako makléra

Exkluzivita vám zaručí, že realitný maklér bude vyvíjať maximálnu snahu, aby dokázal váš byt alebo dom predať čo najskôr a za čo najlepšiu cenu. V opačnom prípade sa maklérovi nebude chcieť investovať čas a finančné prostriedky do predaja, pokiaľ nehnuteľnosť bude mať možnosť predať aj niekto iný. V takomto prípade maklér pravdepodobne pridá nehnuteľnosti na inzertné portály a bude "nečinne" čakať, či sa vôbec niekto ozve. 

Je teda omnoho výhodnejšie pracovať s jedným profesionálnym maklérom exkluzívne, ktorý bude pracovať na 100%, ako spolupracovať s viacerými a dúfať, že sa nehnuteľnosť vôbec predá aspoň za požadovanú cenu.

Väčšia dôvera u kupujúceho

Pokiaľ by ste sa rozhodli pre neexkluzívny predaj nehnuteľnosti, viacero maklérov by tak inzerovalo nehnuteľnosť za rôzne sumy. Z pohľadu kupujúceho by tak mohol vzniknúť pocit neistoty a nedôvery. Potencionálny kupujúci by si tak mohol klásť rôzne otázky: "Prečo je nehnuteľnosť na predaj od viacerých maklérov? Prečo sa predáva za rôzne ceny? Je s nehnuteľnosťou všetko v poriadku? Nie sú tam nejaké skryté závady, kvôli čomu to predávajú viacerí? Nepredá sa nehnuteľnosť niekomu druhému po tom, čo zaplatím zálohu? ... "

Ako môžete vidieť, exkluzívny predaj má mnohé výhody, preto sa netreba obávať a stačí dôverovať maklérovi, ktorý vám exkluzivitu navrhuje.

V ktorej oblasti plánujete predaj alebo prenájom?